Vaccinationsmottagningar i Västerås


Behöver du vaccinera dig i Västerås? Hos VaccinDirekt kan du få hjälp med vaccination inför resor, grundvaccination eller skydd mot säsongssjukdomar som influensa och TBE. På vår mottagning i Västerås möter du erfaren vårdpersonal som ger rådgivning och hjälper dig att välja rätt vaccination. Du kan boka tid i förväg eller besöka mottagningen för drop-in.

Våra mottagningar i Västerås

Vaccination och rådgivning i Västerås

På VaccinDirekts mottagning i Västerås arbetar erfarna sjuksköterskor som är specialiserade på vaccination och reserådgivning. Vi hjälper dig att välja rätt vaccinationsskydd utifrån din situation - oavsett om det gäller vaccination inför resa, skydd mot TBE och influensa eller uppdatering av ditt grundskydd.
Hos oss får du alltid rådgivning inför vaccinationen. Vi går igenom din hälsodeklaration, svarar på dina frågor och ser till att du känner dig trygg genom hela besöket. Vår personal har stor erfarenhet av att vaccinera både vuxna och barn, och vi är vana vid att hjälpa personer som känner oro inför sprutor.
Om du planerar en resa rekommenderar vi att du bokar tid i god tid före avresa för att säkerställa ett fullgott vaccinationsskydd.

Vaccinutbud i Västerås

På vår vaccinationsmottagning i Västerås kan du vaccinera dig mot flera olika sjukdomar, både inför resor och för att stärka ditt skydd i vardagen.

Vi erbjuder bland annat vaccination mot:

Du kan även få hjälp med:

Vår personal hjälper dig att ta reda på vilka vaccinationer som rekommenderas utifrån din livssituation, ålder eller ditt resmål.

Hitta en vaccinationsmottagning nära dig

Laddar mottagningar...

Varför ska du välja VaccinDirekt?


VaccinDirekt är en av Sveriges ledande vaccinatörer. Vi finns över hela landet med både mottagningar och FästingBussar. Hos oss möter du specialister på vaccinationer och reserådgivning som hjälper dig att få rätt skydd. Välkommen på drop in eller bokad tid!
  • Alltid utbildad vårdpersonal
  • Specialister på barn och spruträdda
  • Journalför alla vaccin och skickar dospåminnelser
sjuksköterska 2.svg

Vanliga

frågor och svar